Podstawowe matryce LCD

Od pewnego czasu matryce LCD zdominowały rynek elektroniczny. Po latach świetności plazm tego typu ekrany, oprócz OLEDów są najbardziej popularne. Matryce LCD są istotnym elmentem, bowiem od ich rodzaju zależy kontrast, czerń telewizora, kąty widzenia oraz ostrość. W praktyce mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje matryc - VA oraz IPS.

zdjęcie - Podstawowe matryce LCD

Co to jest matryca?

Matryca jest częścią panelu LCD i jest ona odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu. Składa się ona z milionów oddzielnych komórek. Wszystkie wyświetlacze LCD w zależności od sposobu, w jaki podtrzymywany jest wyświetlany na nich obraz dzieli się na dwie podstawowe grupy:

  • matryce pasywne
  • matryce aktywne

Obecnie w większych modelach ekranów zazwyczaj stosuje się matryce aktywne. Wszystkie wyświetlacze AMLCD, co z języka angielskiego oznacza „Active Matrix LCD” zawierają komórki pamięci, w postaci kondensatorów z towarzyszącymi im tranzystorami, w których to jest zawsze zapisywany stan poszczególnych komórek wyświetlacza. W odróżnieniu od pasywnych wyświetlaczy, matryce aktywne mogą być rzadziej odświeżane, bowiem raz zapamiętany stan komórki wyświetlacza jest podtrzymywany do momentu rozładowania się kondensatora. Co więcej obecnie stosowane matryce aktywne pozwalają uzyskać znacznie lepszy kontrast oraz pozwalają na budowę wyświetlaczy o znacznie większych rozmiarach.


Matryce LCD - VA i IPS - jaką warto wybrać?

Rodzaj matrycy w telewizorze warunkuje najważniejsze kryteria jakościowe obrazu. To czy zdecydujemy się na odbiornik z matrycą VA, czy IPS, wpływa w ogromnej mierze na: kontrast i czerń, kąty widzenia oraz ostrość, a więc brak smużenia podczas szybkiego ruchu na ekranie.

Posiadającymi wieloletnie doświadczanie. Serwis, przegląd, naprawa LED (telebimy, ekrany, kurtyny)

Obecnie na rynku elektronicznym najpopularniejsze oraz najbardziej przystępne cenowo są matryce VA. Z kolei najbardziej zaawansowaną konstrukcją są matryce LCD - typu IPS. Wyświetlacze te ą przede wszystkim stosowane w bardziej zaawansowanych konstrukcjach, w których bardzo istotne jest poprawne odwzorowanie barw. Tego typu wyświetlacz LCD cechuje się bardzo szerokimi kątami widzenia w poziomie i pionie. Ponadto matryce IPS posiada równomierne podświetlenie oraz znacznie dobrą jakość odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, które to funkcjonują w oparciu o 12-bitowe wzorce barw oraz umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a ponadto są wspierane przez funkcję DUE, stanowią świetne rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników.

Przegląd, ekspertyza, Naprawa projektorów Toshiba. Serwis pogwarancyjny

Równie dobrymi parametrami cieszą się matryce IPS. Telewizory z matrycami VA przegrają z z matrycami IPS jeśli oglądamy telewizor pod ostrym kątem. Matryca IPS jest znacznie lepsza, gdy przez większość czasu użytkownik nie siedzi na wprost telewizora. Matryca IPS jest również doskonałym wyborem, gdy telewizja jest oglądana przede wszystkim w dzień, bowiem powłoka antyrefleksyjna znajdująca się w większości ekranów IPS zapewnia w pełni satysfakcjonujący obraz.

Wybór odbiorników telewizyjnych wyposażonych zarówno w matryce IPS jak i VA jest ogromny, zatem każdy klient może wybrać sprzęt idealny dla swoich potrzeb.

Foto:

Victor Garcia

Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą utrzymania technicznego obiektów oraz serwisu multimedialnego oraz oświetleniowego.

Tarcza antywirusowa

Tarcza antywirusowa Wiemy, jak chronić Twój biznes przed skutkami pandemii. Oferujemy profesjonalne urzadzenia do zamgławiania, pomiaru temperatury oraz usługi ozonowania i dezynfekcji ... »

Serwis Audio Video Light

Serwis Audio Video Light Jesteśmy ekspertami w swojej dziedzinie, posiadającymi wieloletnie doświadczanie. Do swojej pracy podchodzimy z pasją i zaangażowaniem... »

Serwis multimedialny

Serwis multimedialny Serwis multimedialny profesjonalnych urządzeń audio-video to największy dział naszej firmy. Zatrudniając najlepszych specjalistów... »

Serwis oświetleniowy

Serwis oświetleniowy Serwis oświetleniowy to najlepsi specjaliści w branży, wyposażeni w sprzęt najwyższej klasy. »

Kolejne artykuły

Czym się różni projektor laserowy od lampowego?
Niemal wszystkie projektory pełnią bardzo podobną funkcję. Ich zadanie polega przede wszystkim na wyświetlaniu jasnego, atrakcyjnie wyglądającego obrazu. Choć zadanie ich jest takie samo, to czasem dość znacząco różnią się pomiędzy sobą...
Jaki ekran do kina domowego?
Wiele osób poszukuje możliwości stworzenia sobie w domowym zaciszu własnego kina domowego. Choć z pozoru wydaje się to dość proste (wystarczy zakupić tylko odpowiedni sprzęt i cieszyć się możliwością odtwarzania oglądania ulubionego filmu...
Jak działa wyświetlacz LCD?
Obecnie na rynku coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne matryce LCD. Znajdują się one w większości telewizorów, monitorów komputerowych oraz laptopów. W jaki sposób działa działa wyświetlacz LCD.
Czym się różną projektory profesjonalne od domowych?
Postęp informatyczny i rozwój nowych technologii sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania techniczne i wybiera urządzenia które kiedyś nie istniały, nie były dostępne dla zwykłych ludzi, lub były zbyt drogie...
Cyfrowe projektory kinowe
Organizując własne kino domowe warto przede wszystkim dokładnie zastanowić się nad tym, jaki sprzęt w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej i najbardziej efektywniej. Coraz częściej w takich miejscach zamiast klasycznego telewizora umieszczany...

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.