Jak działa wyświetlacz LCD?

Obecnie na rynku coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne matryce LCD. Znajdują się one w większości telewizorów, monitorów komputerowych oraz laptopów. W jaki sposób działa działa wyświetlacz LCD.

zdjęcie - Jak działa wyświetlacz LCD?

Nazwa matryca LCD wywodzi się od angielskiego zwrotu - Liquid Crystal Display. Jest ona obecnie stosowana w elektronice na szeroką skalę.
Wyświetlacz LCD wyświetla obraz, który to składa się z milionów osobnych komórek, które to przekładają się na ich rozdzielczość. Komórki te bazują na kilku zjawiskach Wśród nich można wymienić odkrytą już w 1808 roku przez naukowca E. Malusa polaryzację światła.

W wyświetlaczach LCD niezwykle ważną rolę pełnią ciekłe kryształy, które to mogą przepuszczać i zmieniać polaryzację uprzednio spolaryzowanego światła. Struktura tych kryształów zmienia się po przyłożeniu do nich napięcia. W skrócie można więc powiedzieć, że działanie wyświetlaczy LCD opiera się w głównej mierze na wykorzystaniu zmiany polaryzacji światła wskutek zmian orientacji ciekłego kryształu pod wpływem pola elektrycznego.

Posiadającymi wieloletnie doświadczanie. Serwis, przegląd, naprawa LED (telebimy, ekrany, kurtyny)

Każdy wyświetlacz LCD bazuje na kilku podstawowych elementach wśród których między innymi można wymienić:

  • źródło światła
  • polaryzator
  • analizator
  • elektrody
  • oraz komórki, w których to zatopione są ciekłe kryształy

W odróżnieniu od ekranów LED, oLED czy AMOLED które to wykorzystują do świecenia diody elektroluminescencyjne, w wyświetlaczach LCD światło powstaje poza zasadniczym podświetleniem, bowiem w matrycach tych używane ciekłe kryształy nie świecą.

W matrycach LCD światło przechodzi poprzez dwa zasadnicze polaryzatory, które to są ustawione względem siebie prostopadle oraz przez warstwę owych ciekłych kryształów. Warstwa ta ma możliwość blokowania przepływu światła albo zmieniania jego polaryzacji. W końcowym etapie światło przedostaje się do barwnych filtrów, które to nadają mu zadaną wcześniej barwę.
Wyświetlacz LCD, a ciekłe kryształy

Ciekłe kryształy są niezwykle ważnymi elementami bez którego czytanie tekstu na ekranie komputera czy laptopa byłoby niemożliwe. Te substancje organiczne występują we wszystkich wyświetlaczach LCD w stanie ciekłokrystalicznym. Substancja ta charakteryzuje się połączeniem właściwości cieczy oraz struktur krystalicznych, a więc płynność jest w tym przypadku powiązana z uporządkowaniem. Poszczególne cząsteczki tej substancji posiadają wydłużony kształt, natomiast o ich właściwościach fizycznych w dużej mierze decyduje ich rozmieszczenie w danej przestrzeni.

Wyróżnia się następujące typy struktur ciekłokrystalicznych:

  • smektyczne
  • cholesteryczne
  • nematyczne

W większości ekranów LCD jest zazwyczaj wykorzystywana struktura nematyczna. Ma ona postać cienkiej warstwy, która to jest umieszczona pomiędzy elektrodami. Ich oddziaływanie przyczynia się do powstawania tekstur molekularnych, spośród których najważniejszą rolę odgrywa struktura planarna, która to charakteryzuje się równoległym ułożeniem cząsteczek ciekłokrystalicznych, w stosunku do poszczególnych elektrod.
Ze względu na dobrą jakość i niezawodność monitory LCD cieszą się dużą popularnością, wśród wielu wymagających klientów.

Przegląd, ekspertyza, Naprawa projektorów Toshiba. Serwis pogwarancyjny

Foto:

Michael Maasen

Zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą utrzymania technicznego obiektów oraz serwisu multimedialnego oraz oświetleniowego.

Tarcza antywirusowa

Tarcza antywirusowa Wiemy, jak chronić Twój biznes przed skutkami pandemii. Oferujemy profesjonalne urzadzenia do zamgławiania, pomiaru temperatury oraz usługi ozonowania i dezynfekcji ... »

Serwis Audio Video Light

Serwis Audio Video Light Jesteśmy ekspertami w swojej dziedzinie, posiadającymi wieloletnie doświadczanie. Do swojej pracy podchodzimy z pasją i zaangażowaniem... »

Serwis multimedialny

Serwis multimedialny Serwis multimedialny profesjonalnych urządzeń audio-video to największy dział naszej firmy. Zatrudniając najlepszych specjalistów... »

Serwis oświetleniowy

Serwis oświetleniowy Serwis oświetleniowy to najlepsi specjaliści w branży, wyposażeni w sprzęt najwyższej klasy. »

Kolejne artykuły

Czym się różną projektory profesjonalne od domowych?
Postęp informatyczny i rozwój nowych technologii sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania techniczne i wybiera urządzenia które kiedyś nie istniały, nie były dostępne dla zwykłych ludzi, lub były zbyt drogie...
Cyfrowe projektory kinowe
Organizując własne kino domowe warto przede wszystkim dokładnie zastanowić się nad tym, jaki sprzęt w takiej sytuacji sprawdzi się najlepiej i najbardziej efektywniej. Coraz częściej w takich miejscach zamiast klasycznego telewizora umieszczany...
Co to jest projektor interaktywny
Od pewnego czasu projektory multimedialne stały się bardzo popularne na rynku elektronicznym. Te nowoczesne urządzenia znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w domu, ale także w warunkach biurowych, na salach konferencyjnych czy szkolnej...
Budowa matryc LCD
Wyświetlacz LCD (a bardziej specjalistycznie rzecz ujmując wyświetlacz ciekłokrystaliczny) jest to bardzo specjalistyczne urządzenie przeznaczone do wyświetlania obrazu. W tym przypadku możliwe jest to przede wszystkim dzięki zastosowaniu...
Naprawa oraz serwis projektorów
W ostatnim czasie projektor stał się narzędziem powszechnie używanym podczas wielu ważnych imprez. Towarzyszy on zawsze podczas przedstawiania ofert, szkoleń, targów, seminariów czy konferencji. Służy też w wielu obiektach...

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.